Aj pitný režim môže mať ekologické základy

08.07.2022

Tekutiny sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela, napriek tomu sa bežne stáva, že ľudia pitný režim podcenia, pričom si spôsobia nejeden problém. Okrem toho, že nedostatočnou hydratáciou narušíte svoju vlastnú pohodu a zhorší sa vám fyzický výkon, koledujete si aj o bolesti hlavy, spomalený metabolizmus, problémy s trávením atď.

Prichádza teda na rad otázka, koľko tekutín je tak akurát. Odpoveď však nie je taká jednoznačná, tá sa totiž líši napríklad aj podľa pohlavia a úrovne dennej fyzickej námahy.

Osobitnou kapitolou sú starší ľudia, ktorí necítia smäd tak, ako keď boli mladší, mali by byť teda obzvlášť opatrní. Všeobecne však platí, že ženy by mali vypiť v priemere asi 2,7 litra tekutín denne, muži ešte o liter viac.

Starý známy mýtus o ôsmich pohároch vody denne, ktorý koluje medzi ľudstvom, je teda ozaj len mýtom alebo akýmsi ľahko zapamätateľným cieľom – niektorým to síce bohato stačí, no iní môžu potrebovať tekutín viac. Osem pohárov vody teda nestačí každému.

equa fľaša pitný režim

 

Majte tekutiny vždy poruke

Tekutiny by ste mali mať vždy poruke. Nie je správne púšťať sa niekam bez toho, aby ste si vzali so sebou aspoň malú fľašu s vodou alebo iným osviežujúcim nápojom, smäd vás totiž môže prepadnúť skutočne kdekoľvek. Ak už sa tak stane, človek väčšinou zbehne do najbližšieho obchodu a odchádza z neho s plastovou fľašou v ruke.

Nedá sa to však riešiť inak? Odpoveď je jednoznačne áno! Plastové fľaše sa síce jednoducho recyklujú, avšak životné prostredie zamorujú na celé desaťročia vopred. Len na Slovensku sa predá ročne asi 400 miliónov PET fliaš, z čoho sa zrecykluje iba 45 %. Zvyšok končí na skládkach a v spaľovniach, čo nie je ekologické.

Mnohé plastové fľaše obsahujú BPA či oxid antimonitý, ktorého stopy ostávajú v obale a pri vyšších teplotách prostredia, napríklad keď sú fľaše ponechané na slnku či v aute, sa uvoľňujú do nápojov. Táto látka je karcinogénna a spôsobuje chromozomálne poruchy.

So stúpajúcou teplotou prostredia sa radikálne zvyšuje aj množstvo oxidu antimonitého, rovnako to platí aj pri poškodených fľašiach – čím dlhšie plastovú fľašu používate, tým viac oxidu antimonitého sa dostáva do vášho tela. A toto teda skutočne nášmu zdraviu neprospieva.

 

equa pitný režim flasa cierna

 

Prečo zostávať pri plastovej fľaši, keď existuje toľko iných, lepších možností?

To najlepšie, čo môžete pre svoje zdravie, ale aj pre životné prostredie urobiť je, že eliminujete množstvo plastových fliaš. Tie skutočne nepatria do budúcnosti civilizovaného a ekologicky zmýšľajúceho ľudstva. Mať pritom svoju vlastnú fľašu, ktorou šetríte našu planétu, no v konečnom dôsledku aj svoju peňaženku, je na nezaplatenie. Stále je však dôležitý hlavne fakt, že odteraz svoj pitný režim nezanedbáte – s ekologickými a štýlovými znovupoužiteľnými fľašami, ktoré nájdete na MyBottle, to je prakticky nemožné.

Inšpirujte sa našou širokou ponukou – okrem praktických a dizajnových fliaš zo skla (do pozornosti dávame našu skvelú novinku – termo sklenenú fľašu GoodGlass, ktorá udržuje teplotu nápoja na ideálnej teplote po dobu 2 - 3 hodín, pričom upútate pozornosť aj jej krásnym dizajnom s imitáciou dreva) či praktických, nerozbitných a zdravotne nezávadných nerezových fliaš u nás zoženiete aj inteligentné fľaše s počítadlom plnenia v rôznych sviežich farbách. Táto šikovná fľaška pritom sama dohliadne na váš pitný režim, pri každom uzatváraní viečka sa objaví 1, 2, 3 až 4 bodky, pričom platí - čo bodka, to 750 ml nápoja. Je vyrobená z tritánu a neobsahuje teda zdraviu škodlivé BPA.

flasa na vodu goodways

Ak vám na vašom zdraví a životnom prostredí záleží rovnako ako nám, skúste sa inšpirovať predchádzajúcimi riadkami. Nezabudnite pritom na ten najdôležitejší bod – dôkladný pitný režim je životný štýl, do ktorého sa oplatí investovať!

 

Zdroj:

mybottle.sk

menejplastu.sk

Autor: Dáša Uherková

 

Späť do obchodu