V prípade, že nemôžete vaše dieťatko dojčiť alebo ho potrebujete prikrmovať, určite využijete kojeneckú fľašu. Ponuka dojčenských fliaš je naozaj veľká, pri výbere by ste mali zohľadniť najmä materiál, tvar a cumlík. Poradíme vám, ako vybrať pre vaše dieťatko najlepšiu dojčenskú fľašu a ako ju správne sterilizovať.
Dojčenské fľaše sa líšia materiálom
V našej ponuke nájdete plastové, sklenené a nerezové dojčenské fľaše, ktoré prešli klinickým testovaním a sú absolútne bezpečné pre vaše dieťatko. Každý zo spomínaných materiálov má svoje výhody, záleží len na vás, ktorý uprednostníte.
Plastové dojčenské fľaše
Kojenecké fľaše z plastu sú odolné proti rozbitiu a majú nízku hmotnosť, takže sa s nimi deťom ľahko manipuluje. Nevýhodou plastových dojčenských fliaš je absorpcia pachov a farbív. Môže sa tak rýchlo stať, že sa fľaša sfarbí alebo z nej bude cítiť konkrétny druh tekutiny. V prípade, že sa rozhodnete pre plastovú fľašu odporúča sa ich používať niekoľko, tak aby ste pre každý druh nápoja mali jednu.
Sklenené dojčenské fľaše
Sklo má veľkú výhodu v tom, že sa výborné čistí, je odolné voči teplotným zmenám a má dlhú životnosť. V porovnaní s plastovou fľašou má vyššiu hmotnosť, avšak vášmu dieťaťu budete fľašu aj tak držať vy. V súčasnosti sú sklenené dojčenské fľaše vyrobené z odolného skla, takže k rozbitiu dochádza len málokedy. Skvelou ochranou sú aj silikónové návleky, ktoré si môžete kúpiť spolu s fľašou alebo ich nájdete priamo v balení.
Nerezové dojčenské fľaše
Kojenecké nerezové fľaše zabraňujú uvoľneniu príchutí a pachov, ľahko sa čistia a vhodné sú aj do umývačky riadu. Nerez má výborné termoregulačné vlastnosti, takže si obsah fľaše dlho zachová svoju teplotu. Zároveň sú nerezové dojčenské fľaše veľmi ľahké, odolné voči poškodeniam a tiež univerzálne.
Značka fliaš Pura ponúka nerezové dojčenské fľaše, ktoré rastú s vašim dieťaťom. Cumlík jednoducho vymeníte za športový uzáver, slamku alebo náustok, takže môže vaše dieťa fľašu ďalej využívať. Nerezové kojenecké fľaše Pura neobsahujú žiadny plast a vyrobené sú z antibakteriálnej nerezovej ocele #304 (18/8), pričom ostatné časti sú zo silikónu najvyššej medicínskej kvality. Investíciou do fľaše Pura šetríte nielen životné prostredie, ale získate aj kvalitnú fľašu s doživotnou zárukou.
Aký cumlík má mať dojčenská fľaša?
Cumlík je neodmysliteľnou súčasťou fľaše a nachádza sa priamo v balení. Existuje niekoľko druhov cumlíkov, sledovať by ste mali najmä jeho materiál, rýchlosť prietoku a tvar.
Silikónový alebo latexový cumlík?
Cumlík je dostupný, ako silikónový alebo latexový, pričom každý zo spomínaných materiálov má svoje výhody:
- Silikón - je mäkký a príjemnejší na dotyk, nevýhodou je nižšia odolnosť voči detským zúbkom.
- Latex - je odolný a pevný, zvyčajne však aj tvrdší, čo nemusí všetkým deťom vyhovovať. V niektorých prípadoch tiež môžu byť deti na latex alergické.
Rýchlosť prietoku
Určuje, ako rýchlo vyteká tekutina z fľašky. Ak má cumlík veľký otvor, dieťatko sa môže mliečku uhýbať alebo ho vykašliavať. Mliečko by z cumlíku nemalo kvapkať ani príliš pomaly, pretože potom sa dieťatko môže rýchlo unaviť, kvôli čomu nezvládne zjesť celú dávku. Rýchlosť prietoku cumlíka by ste mali prispôsobiť aj veku dieťaťa.
Dostupné sú aj dojčenské fľaše so špeciálnym cumlíkom, vďaka ktorému si dieťa samo kontroluje tok mliečka. Takýto cumlík má napríklad dojčenská fľaša Philips Avent, ktorej cumlík je navrhnutý tak, aby čo najviac pripomínal bradavku. Dieťa používa rovnaké pohyby jazyka a ďasien ako pri dojčení a rebrovaná štruktúra cumlíka zabraňuje stlačeniu, takže bábätko sa môže kŕmiť bez prerušenia.
Aj na tvare cumlíka záleží
Pri výbere sledujte aj tvar cumlíka, aby bol pre deti čo najviac prirodzený. Na výber sú:
- Cumlíky s guľatým tvarom najviac pripomínajú bradavku.
- Anatomicky tvarované cumlíky podporujú správny vývoj detských zúbkov.
- Antikolikové cumlíky zabraňujú prehĺtaniu vzduchu, ktorý sa pri satí vracia späť do fľaše, takže deti netrápi kolika, či nadúvanie.
Ako čistiť dojčenskú fľašu?
Mimoriadne dôležitý je nielen výber fľaše, ale aj jej čistenie. Pred prvým použitím musíte celú fľašu aj cumlík sterilizovať vyvarením vo vriacej vode po dobu približne 5 minút. K sterilizácii fľaše môžete využiť aj sterilizátor. Následne by ste mali fľašu spolu s cumlíkom po každom použití umyť v horúcej vode a odporúčame tiež čistiace prípravky určené priamo na detské fľaše a cumlíky, poprípade ich môžete znovu sterilizovať. Umytá fľaša s cumlíkom by mala schnúť na vyžehlenej utierke, tak aby bola chránená pred rôznymi nečistotami a prachom.