Uvažujete, že začnete otužovať, ale neviete ako začať? Odhodlajte sa k novým zážitkom, objavte množstvo zdravotných výhod otužovania a vyskúšajte niečo nové. Poradíme vám, ako sa správne otužovať a čo všetko budete k otužovaniu potrebovať.
Otužovanie má množstvo výhod pre zdravie človeka
Mnohí ľudia vnímajú otužovanie len ako aktuálny trend, málokto si však uvedomuje aj množstvo bonusov, ktoré má otužovanie v ľadovej vode pre ľudské zdravie. Viacero vedeckých štúdií sa zhoduje na tom, že nielen otužovanie, ale aj zimné plávanie má pozitívne účinky na termoreguláciu organizmu človeka, imunitný systém, cievy, mozog, pokožku a kardiovaskulárny aparát. Pozitívne účinky tiež boli sponzorované pri meraní telesnej zdatnosti, posilnenej obranyschopnosti organizmu voči chorobám, potlačení psychických i nervových porúch a zmiernení alergií.
Otužovanie konzultujte s lekárom
Ak sa chystáte otužovať prvýkrát, odporúča sa túto aktivitu prediskutovať najskôr s lekárom. Otužovanie sa neodporúča každému, najmä ak máte problémy s dýchaním, pľúcami, srdcom alebo obličkami, mali by ste pred prvým otužovaním lekára určite vyhľadať. Ten s vami zhodnotí všetky výhody a nevýhody otužovania, vďaka čomu budete vedieť, či je vzhľadom k vášmu zdravotnému stavu otužovanie bezpečné.
Ako začať s otužovaním?
Otužovanie je činnosť, na ktorú by ste sa mali pravidelne pripravovať. Existuje viacero spôsobov, ako sa na otužovanie môžete pripraviť a záleží len na vás, ktorá metóda vám bude najviac vyhovovať. Na začiatok sa odporúča plávať v jazerách od leta do jesene, aby si vaše telo postupne zvykalo na chlad. Niektorým naopak vyhovuje kúpanie sa s ľadovými kockami, či sprchovanie sa v studenej až ľadovej vode. Nezabúdajte, že s kúpaním v ľadovej vode musíte začať postupne, začať by ste mali od nôh a postupne pokračovať na zvyšok tela. Svoju odolnosť voči chladu však môžete trénovať aj behaním naboso v snehu, nezabudnite si však po behaní nohy poriadne vysušiť a obuť si teplé ponožky.
Ak už sa odhodláte pre otužovanie v jazere alebo rieke, postupujte pomaly. Nikam sa neponáhľajte, najskôr si namočte nohy a následne postupujte až kým vaše telo úplne ponoríte do vody. Je len na vás ako dlho vo vode vydržíte, akonáhle z nej vyjdete von, poriadne sa osušte, vyzlečte si mokré plavky a doplňte vášmu telu teplé tekutiny.
Čo budete potrebovať k otužovaniu?
Našťastie otužovanie je aktivita ku ktorej nebudete potrebovať žiadnu špeciálnu výbavu. Pri otužovaní by ste mali dbať najmä na to, že bude vaše telo dobre chránené pred chladom. Chrániť by ste si mali najmä hlavu, uši, ruky a nohy, k čomu môžete použiť čiapku, čelenku, rukavice a topánky do vody. Akonáhle si na otužovanie viac zvyknete, môžete ho vyskúšať aj bez spomínaných ochranných pomôcok.
Počas otužovania nezabúdajte na tekutiny
Okrem pomôcok na ochranu vášho tela by ste si so sebou nemali zabudnúť vziať aj ľahké teplé jedlo a najmä dostatok tekutín. Vyhnúť by ste sa mali alkoholu, ktorý rozširuje cievy kvôli čomu sa organizmus rýchlo podchladzuje. Miesto alkoholu zvoľte radšej teplý čaj alebo kávu.
Aby vaše pokrmy a nápoje zostali teplé počas celej doby otužovania dôležité je využívať dózy na jedlo a fľaše na vodu, ktoré majú výborné termoregulačné vlastnosti. Na našom e-shope MyBottle zakúpite termo fľaše a termo dózy na jedlo, ktoré udržia teplotu vašich nápojov a jedla po dobu niekoľkých hodín.
Mimoriadnej obľube sa tešia najmä dizajnové fľaše GoodWays, ktoré sú dostupné v rôznych veľkostiach. Každá fľaša má zároveň filter na zadržiavanie ovocia alebo byliniek, tak aby sa vám nezmiešali so zvyškom nápoja. Milovníci kávy si so sebou môžu vziať aj praktický termohrnček. Na výber sú nerezové, sklenené alebo keramické, pri kúpe zvážte najmä ich objem.
Zdroje:
https://www.zdraveotuzovanie.sk/
Autor: Dáša Uherková