Super tipy, ako šetriť vodou nielen v domácnosti

Celosvetová spotreba vody rastie dvojnásobne rýchlejšie, ako rast populácie. Voda je jednou z najdôležitejších surovín našej planéty a je najvyšší čas zamyslieť sa nad jej spotrebou. Existuje veľa spôsobov a riešení, ako môžete vodou viac šetriť, čím znížite nielen spotrebu vody, ale zároveň aj ušetríte nemalé peniaze. Najviac vody sa spotrebuje v kuchyni a kúpeľni, preto sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako spotrebu vody obmedziť.

Rady, ako šetriť vodou v kuchyni

Kuchyňa je miesto, kde je spotreba vody naozaj veľká, a to najmä počas umývania riadu. Vodu môžete ušetriť napríklad tak, že budete počas ručného umývania riadu púšťať vodu prerušovane, len keď bude potrebné riad opláchnuť. Riešením je tiež napustenie vody na umývanie a oplachovanie zvlášť, čím sa spotreba vody výrazne zníži.

 dzban-purevis-white-pokrocily-filter larq

Šetrným riešením je aj umývanie riadu v umývačke riadu, ktorá má v porovnaní s ručným umývaním niekoľkonásobne nižšiu spotrebu vody. Aj pri umývaní riadu v umývačke však existujú spôsoby, ako šetriť vodou. Vždy sa snažte umývať riady až vtedy, keď je umývačka riadu plná. Väčšina umývačiek riadu má tiež špeciálny eco program, ktorý znižuje spotrebu vody a zároveň aj spotrebu elektrickej energie. 

Ak potrebujete umyť ovocie alebo zeleninu, môžete tak urobiť vo veľkej mise s vodou, z ktorej vodu následne využijete na poliatie kvetov. To isté platí o prevarenej vode z kanvice, džbánov na vodu, či hrncov, ktorú nemusíte vylievať, ale ešte ďalej využiť, čím opäť znižujete vašu spotrebu vody.

 

Najväčšia spotreba vody je v kúpeľni

Či už sa sprchujete, umývate si zuby alebo periete prádlo, pri všetkých týchto činnostiach dochádza k spotrebe vody, ktorú vďaka užitočným radám môžete znížiť. Umývate si zuby pri pustenej vode? Robíte chybu! Pustená voda nemá žiadny vplyv na kvalitu umytia vašich zubov, a tak sa skúste naučiť ju vypínať.

Spotrebu vody môžete znížiť aj pri holení. Holiaci strojček nemusíte neustále umývať pod tečúcou vodou, ale úplne stačí, ak si naplníte misku s vodou, v ktorej holiaci strojček opláchnete. Šetriť vodu môžete aj pri používaní toalety. Šikovným riešením sú splachovače s dvojitým splachovaním, ktoré vám dajú na výber, koľkými litrami vody spláchnete. V prípade, že nemáte možnosť inštalácie takéhoto splachovača, niektorí ľudia našli riešenie v podobe plastových fliaš s vodou, ktoré vkladajú do nádržky, čím znižujú jej obsah a tým aj spotrebu vody pri spláchnutí.

infografika šetrenie vodou kvapka vody a ako ňou šetriť

 

Najviac vody ušetríte počas sprchovania. Vedeli ste, že kúpaním vo vani spotrebujete dva až trikrát viac vody, ako v sprche? Skúste si kúpeľ vo vani dopriať len výnimočne a miesto toho využiť radšej sprchu. Aj počas sprchovania však nenechávajte vodu neustále pustenú, ale počas nanášania šampónu ju môžete na chvíľu vypnúť.

Práčka je spotrebič, ktorý sa vo väčšine domácností nachádza v kúpeľni a taktiež má vplyv na spotrebu vody. Aby ste využívali vašu práčku efektívne, perte vždy až keď je plná. Taktiež môžete v nastaveniach zvoliť eco program, ktorý ovplyvňuje nielen spotrebu vody, ale aj spotrebu elektrickej energie.

Pár užitočných rád na záver

Spotrebu vody vo vašej domácnosti vám pomôžu obmedziť aj rôzne šetriče vody, ktoré sa dajú namontovať na vodovodné kohútiky. Dôležité je tiež dbať na kontrolu vodovodného potrubia, a to najmä v starších nehnuteľnostiach. Pozor by ste si mali dať najmä na kvapkajúce trubky a kohútiky, ktoré určite opravte čo najskôr.

Naše posledné rady sa týkajú obmedzenia spotreby vody v lete. Na polievanie záhrady môžete využiť dažďovú vodu, ktorú počas dažďov zachytíte do sudov alebo nádrží a následne ju využijete k polievaniu. Pohár osviežujúcej studenej vody si väčšinou počas leta musíte nechať odtiecť, pretože v lete je pitná voda z kohútiku o niečo teplejšia. Skúste si miesto jedného pohára napustiť celú fľašu a pre udržanie teploty ju odložiť do chladničky. Riešením sú aj ľadové kocky, ktoré vašu vodu dokonale osviežia, čím opäť šetríte vodu, ktorú by ste inak nechali odtiecť.

šetrenie vodou - podávanie rúk

Pokiaľ sa vyberiete na výlet do prírody, kde nemáte prístup k vode, nezúfajte. Dnes už sú dostupné mnohé filtračné fľaše, ktoré vám odfiltrujú vodu z akéhokoľvek zdroja ako napríklad potoka. Šetriť vodu sa preto dá aj v prírode. Ubezpečte sa však, že ide o naozaj kvalitné filtre, ktoré pre vás zabezpečia zdravotne nezávadnú vodu. 

 

Zdroje:

https://www.datart.sk/novinky/poradca/x15-tipov-ako-usetrit-na-vode-v-domacnosti?gclid=Cj0KCQjwhY-aBhCUARIsALNIC05ico0VdyRj0tYX7bPJHttpl_0KguLT7fRIhpVtS8JjOCj8iHX-zSoaAj-EEALw_wcB 

https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/10-tipov-ako-setrit-vodu-domacnosti-nielen-lete.html 

https://www.cistavoda.sk/blog/10-sposobov-ako-setrit-vodou/ 

 

 

Späť do obchodu